Практики


Как да се справим със страховете си?


Всеки от нас е изпитвал страх през някакъв етап от живота си. Някои хора се страхуват от насекоми, други от микроби, трети от кръв и т.н. Страхът е много силна емоция, която надделява над всички други чувства, логика и разум. Въпреки това той е нещо, което не съществува реално, а съществува единствено в нашия ум. Ние сме тези, които даваме на страха да ни завладее и да ни попречи да разсъждаваме разумно. Без значение какво е това, което ви плаши вие може да преодолеете страха, чрез някои лесни за изпълнение стъпки:

Отделете време да помислите
Изглежда много трудно да мислите трезво, когато сте обхванати от чувството на страх. Под действието на адреналина се ускорява пулса, дланите се изпотяват и хората изпитват паника. Именно това е моментът да спрете за малко и да се замислите каква е причината да се чувствате така и да си поемете дълбоко дъх. Опитайте да се разсеете от причината за вашия страх за известно време. Разходете се или изпийте чаша чай. Едва след като сте се успокоили ще можете да оцените ситуацията трезво и да разберете дали страхът ви е бил наистина обоснован.

Какво толкова лошо може да се случи?
Когато се чувствате притеснени за нещо свързано с работата ви, връзката или друг аспект от живота ви, за да се справите със страха може да ви помогне визуализация на най-лошото, което може да се случи. Истината е, че каквото и да ви притеснява светът няма да се свърши с него.

Изправете се срещу страховете си
Когато избягвате това, което ви плаши то ви се струва още по-страшно. Ако например ви плаши да се качвате на самолет, най-добрият начин да се справите със страха си е да се качите на самолета и да си кажете, че нищо лошо няма да се случи. Когато приемете страха си справянето с него става много по-лесно.

Осъзнайте се
В съзнанието ни обикновено страховете изглеждат много по-лоши и опасни, отколкото са наистина. Така например хора, които са били нападани на улицата си мислят, че във всеки един момент отново ще им се случи подобно нещо и това влияе пагубно на ежедневието им. Истината е, че вероятността това отново да се случи е много малка.

Говорете
Когато споделяте с някого другиго за вашите страхове много по-лесно ще се справите с тях. Ако не можете да говорите с близките си за това може да се свържете с психолог, който да ви помогне да изградите и стратегия как да преодолеете страховете си.

Наградете се
Когато успеете да направите това от което се страхувате си подарете някаква награда. Купете си книгата, която толкова много искате или отидете на масаж. Така ще се почувствате много по-силни и по-уверени в себе си и следващия път, когато страхът ви се изпречи на пътя много по-бързо ще го разсеете.


Елиминирайте стреса! Научете как да се измъкнете от него.



Много хора живеят под постоянен стрес. И често това продължава с години. Натрупването на стрес в организма е равностойно на бавно самоубийство. Как да се измъкнете от порочния кръг на непрекъснато ядосване, поддаване на негативни мисли и проблеми, които съсипват здравето? Преди всичко осъзнайте, че сте изпаднали в непрекъснато стресово състояние, а след това последвайте тези съвети:

1. Оставете кофеина
Давате ли си сметка колко много кофеин поглъщате на ден? Вероятно ще си кажете, че не е вярно, защото пиете по една-две чаши кафе на ден. Не забравяте ли за безалкохолните напитки, чайовете, студените чайове, така нареченото „леко“ разтворимо кафе? Да не забравяме и десертите, в много от които се съдържа кофеин. Ето така натрупването на тази стрес-образуваща субстанция кара организма да се чувства още по-зле.

2. Упражнявайте се
Упражненията служат не само за постигането и поддържането на стройна фигура. Те са мощен способ за премахване на стреса. Ако се съпротивлявате да посещавате фитнеса редовно, то поне правете леки и прости упражнения у дома. Повярвайте, има значение!

3. Сбогом, късно лягане!
Вярно е, че едно денонощие не стига за всички задължения и занимания, които имаме. Но организмът си иска своето! А то е истинска, пълноценна и дълготрайна почивка. И преди да обявите, че нямате време за такива почивки, защото сте затрупани с работа, а и няма кой да гледа децата, поспрете! Не става дума за отпуск, става дума за нещо много по-обикновено и нормално – сънят! Сънят е нещото, без което организмът не може да функционира правилно. Направете усилие да си лягате навреме и да спите задължително по 8 часа на денонощие. Забравете за гледането на телевизия или работата на компютър в малките часове на нощта. Това е в името на здравето Ви.

4. Гняв = „Вие губите!“
Овладейте гнева си. Той не ви помага да се освободите от стреса. Напротив – действа като катализатор, провокиращ секрецията на хормони на стреса, които остават дълго в кръвта ви, докато се успокоите, а и след това. Колкото по-ядосани сте, толкова по-малко можете да погледнете на стресовата ситуация трезво, за да се справите с нея. Не позволявайте на другите да Ви дразнят и да провокират у вас пагубни емоции и изблици. Наложете си да застанете над ситуацията и да погледнете на нея трезво. Философското и хитро решение винаги е по-добро от силовото.

5. Действайте бавно
Хората под стрес имат една обща черта – те действат незабавно, нервно и най-вече емоционално на ситуациите. Обратното дава много повече ползи. Колкото повече време си оставите за осмисляне на ситуацията, толкова по-леко ще я понесе организмът Ви, а и по-адекватно ще реагирате вие.

6. Задайте си въпроса „Защо?“

Преди да вземете трудно решение винаги си задавайте въпроса „Защо?“. Задавайте си го и когато се чудите как да реагирате, какво да отговорите, когато някой прави нещо, с което не сте съгласни. Питайте се „защо“ най-вече, когато се ядосате или се поддадете на негативната емоция. Наистина ли трябва да допускате да се чувствате зле? Или е възможно нещата да се случат по друг начин?




9 правила за по-леко ежедневие

Лео Бабаута


Дните ни се изнизват толкова бързо, така натоварени са и пълни с ангажименти, че сякаш ще експлодират. Това е огромен източник на стрес за повечето хора, а стресът може би е основният фактор, който определя дали сме здрави или болни. Така че, как бихме могли да опростим нашето ежедневие? Това не е непостижимо трудно, но съм открил, че става най-добре, ако се прави стъпка по стъпка.
Това са стъпките, които следвах аз, въпреки че ако ги наречем „правила”, значи че трябва да ги изпробваме и да ги нарушаваме, когато е необходимо. Никое правило не трябва да се следва сляпо. Въпреки че установих, че тези наистина работят добре.
Вижте по-надолу моето Предизвикателство, което ще ви помогне да постигнете едно по-леко ежедневие. Това са правилата, които предлагам:
1. Бъдете наясно кое е важно. Лесният начин за постигане на лекота е „Определете какво е важно и премахнете останалото”. Така че, отделете време, за да определите най-важните неща в живота си (4-5 неща), след което вижте какви дейности, задачи, проекти, срещи и ангажименти отговарят в този списък. Също така, отделяйте време в началото на всеки ден, за да определите 1-3 най-важни задачи (НВЗ). Или правете това от вечерта за следващия ден.
2. Визуализирайте съвършения за вас ден. Не толкова, защото „съвършеният ден” ще се сбъдне, колкото за да разберете какво означава за вас един лек ден. Той е различен за всеки човек – за мен може да означава да медитирам, да пиша и да прекарам време със съпругата и децата ми. За други това може да бъде йога, рисуване и гореща вана. За трети това е време, в което да се съсредоточат върху важната работа, но същевременно да свършат и други неща по-късно през деня. Отделете няколко минути, за да си представите какво означава това за вас.
3. Кажете „не” на допълнителните ангажименти. Когато вече сте определили кое е важно, както и „съвършения ден”, трябва да започнете да казвате „не” на нещата, които не са важни за вас и които са пречка по пътя ви към съвършения ден. Най-голямото нещо, на което можете да кажете „не”, е някакъв ангажимент — членство в комисия, участие в проект, ръководене или участие в група, посещаване на събитие, бизнес партньорство и т.н. Направете списък и оценете ангажиментите си (професионални, граждански и лични) и кажете „не” на поне един от тях. За това ще е необходим само един разговор или е-мейл.
4. Ограничете задачите си. Всяка сутрин правете списък с вашите 1-3 най-важни задачи. Избройте и другите задачи, които бихте искали да свършите. Кажете „не” на някои от тях. Вижте дали можете да ограничите списъка си до 5-7 задачи на ден (без да броите малките неща, които ще групирате). Ограничаването на задачите ви помага да се фокусирате и да си дадете сметка, че няма да свършите всичко за един ден.
5. Създайте си време за изолация. Кога ще свършите най-важната си работа? Планирайте я за определено време (1 час, 2 часа, 4 часа, колкото ви устройва). Нека това да бъде вашият свещен ангажимент. Изолирайте се от външния свят. Затворете интернет, всички съобщения, отложете телефонните разговори. Просто работете по най-важната задача, след това направете следващата, ако имате време.
6. Забавете темпото. Препускаме през дните в едно френетично, изпълнено с тревога непрестанно движение. Вместо това — забавете темпото. Животът няма да се срине, ако вие не тичате от задача на задача, от е-мейл на е-мейл. Можете да спрете за малко, за момент да помислите за нещо, да се усмихнете, да се насладите на текущата ви задача, преди да преминете нататък.
7. Работете съзнателно по една-единствена задача. Спрете да се занимавате с няколко задачи едновременно. Правете задачите една по една, като се съсредоточите напълно върху съответната задача. Упражнявайте се да бъдете съзнателни докато се занимавате със задачата — това е вид медитация. Наблюдавайте как мислите ви се отнасят към това, което трябва да свършите по-късно, но след това се връщат към въпросната задача. Денят ви би бил много по-лек и много по-приятен, ако се опитате да бъдете присъстващи по отношение на текущата задача.
8. Групирайте по-малките задачи, след това ги оставете. Електронна поща, документи, малките неща най-надолу в списъка ви със задачи (направете раздел „дребни задачи” най-долу), кратки телефонни разговори и т.н. — тези неща не следва да се изпречват на пътя на важните ви задачи. Все пак обаче те трябва да бъдат свършени по някое време (освен ако не можете да ги пропуснете, което е най-добрият вариант, когато е възможно). Ако трябва да ги направите, групирайте ги и ги направете наведнъж. Най-добре е да свършите тези задачи към края на деня, когато имате по-малко енергия и вече сте приключили с важните задачи за деня. Не позволявайте на малките задачи да ви попречат за изпълнението на големите. Когато направите групата с малки задачи (в това число работата с електронната поща), оставете ги и се оттеглете. Нали не искате да правите това цял ден, дори и половин ден.
9. Създайте междинно пространство. Ние нареждаме задачите и срещите си една след друга и не оставяме място между тях. Пространството между нещата е толкова важно, колкото и самите неща. Оставете малко място между срещите, дори между задачите. Направете си почивка за разтягане, разходка, за чаша вода, може би за кратка и лесна медитация с дишане за минута-две. Насладете се на паузата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар